Proč neumíme anglicky?

24.10.2019

Angličtina je všude kolem nás, i když nemá nejvíce rodilých mluvčích - tuto výsadu má čínština. Angličtina s více než 350 mil. je na 3. místě. Přesto je angličtina světový jazyk číslo jedna. Z mnoha důvodů - je jednoduchá, má jasná pravidla, výjimky se dají naučit nebo obejít a používá se v počítačovém světě.

Dnes už je angličtina téměř nutnost. Ten, kdo neumí anglicky, přichází o zajímavé příležitosti a často si špatně hledá práci. Proč tedy neumíme anglicky, když je to tak jednoduché?

1. Nemáme dostatečnou motivaci

Lidé si často říkají, "chci se naučit anglicky". Tato věta samotná ale neznamená, že se k tomu odhodlají a začnou. Chybí tam motivace. To, že si někdo řekne, že se musí naučit anglicky, ještě neznamená, že se anglicky naučí. Ta motivace není správná a dostatečná.

Nejlepší je si sednout a sepsat si důvody proč se chci naučit anglicky a na jakou úroveň se chci dostat. Sáhněte hluboko do myšlenek a zjistěte proč. Vaše důvody si sepište a každý den si je připomínejte. Tyhle vaše proč jsou tou motivací, co vás požene dál i v dobách, kdy se vám nebude zcela dařit. Je to stovky let ověřený způsob, který funguje.

Učení je proces na delší dobu; nepočítejme dny, ale spíše týdny a měsíce. Zní to možná děsivě, ale vzpomeňte si, jak jste se učili chodit, běhat, jezdit na kole, plavat, číst, psát, řídit auto, apod. To vše nám zabralo spoustu času, a přesto jsme nikdy nepřestali. Učení angličtiny je stejný proces. Možná si říkáte, že ostatní věci jste se jednoduše museli naučit, ale angličtinu nemusíte. Tady nastupuje to vaše proč, vaše motivace, která vám řekne chceš a musíš.

2. Nemluvíme

V tomto bodě často studenti obviňují systém výuky jazyků. Nekonečné vyplňování cvičení v učebnicích, předem vypočítáno, kdy na ně přijde řada, vše předvídatelné a demotivující. Nuda. Něco chybí.

Když přijdete do autoškoly, tak vám řeknou, co je volant, spojka atd., posadí vás za volant a jeďte. Když se člověk chce naučit vařit, vezme kuchařku, ingredience, hrnce a vaří. Chcete mluvit anglicky? Tak tady máte učebnici a vyplňte tato cvičení. A co mluvení? Konverzace? Debaty? Tak přečtěte zadání, vidíte, mluvíte. Teď vyplňujte. Garantuji vám, že takhle to nefunguje. Proč když chci řídit, tak se učím řídit? Když chci vařit, tak se učím vařit? Ale když chci mluvit, tak vyplňuju cvičení?

Výuka jazyka by měla být komplexní. Měli byste se učit mluvit, psát, číst. Je obecně známo, že v angličtině se slova jinak píšou a jinak čtou. Proto je důležité učit se všechny oblasti jazyka.

3. Nechápeme

Tento bod souvisí s předchozím. Protože pokud nevím, co říkám, jak mám tedy začít mluvit. Opět to vše začíná systémem výuky. Pokud mi odrecitujete základní definici, kterou si můžu přečíst všude, a pak začnu vyplňovat cvičení, tak nemám šanci se něco naučit. Definici se musí rozumět.

Jazyk je živý, vyvíjí se podle toho, jak jej lidé využívají. Nestačí pamatovat si poučky, musíte je chápat a aplikovat podle situace. V matematice platí, že 1+1=2. To platí vždy a všude. Ale jazyk má např. více minulých časů a pokud nechápu, jaký je mezi nimi rozdíl, tak nevím, jestli je používám správně. A pokud je nepoužívám správně, tak moje okolí neví, co chci říct a brzy se se mnou přestanou bavit. Začne je unavovat hádat co říkám.

Ptejte se, chtějte vědět co to znamená, protože kdo chápe, ten umí.

4. Nezkoušíme

V momentě, kdy máme silnou motivaci, chápeme a začínáme dělat pokroky, tak se studenti často spoléhají jenom na hodiny s lektorem. To nestačí. Měli byste se věnovat angličtině i mimo hodiny. Jakkoliv vám to vyhovuje. Filmy, knihy, konverzace, aplikace atd. Klidně se zeptejte lektora na různé tipy, jak cvičit angličtinu. Ale nebraňte se tomu. Dnes máme svět neomezených možností, tak je začněme využívat. Spojte angličtinu se zábavou a radujte se z pokroku.

Vše, co bylo napsáno v tomto článku se dá aplikovat i na jiné věci než jen na angličtinu. Pamatujte, že učení je proces na delší dobu, ale výsledek na konci stojí za to. Nabité vědomosti vám totiž nikdo nevezme a neprodá v bazaru. Vědomosti vám zůstanou a posunou vás vysoko.