Halloween

31.10.2018

Jelikož se dnes 31.10. slaví Halloween, chtěli jsme zde napsat něco málo o jeho historii i současných tradicích. Tak příjemné čtení.


Halloween pochází z keltského svátku Samhain, který byl spjat s koncem léta a žní, a začátkem zimy a tmy, tedy s příchodem temnější poloviny roku. Samhain se slavil 31. října, večer před příchodem nového roku. Staří Kelti věřili, že v předvečer nového roku, tedy 31. října, jsou brány mezi světem živých a světem mrtvých otevřeny, a že mrtví se vrací zpět na zem mezi živé. Věřili, že přítomnost neživých jim usnadňuje předvídání budoucnosti. Tyto předpovědi si potom vyprávěli o dlouhých zimních večerech.

Na oslavy svátku se zapalovali ohně, kolem kterých se shlukovali lidé a pálili oběti v podobě sklizně a zvířat, jako dar bohům. Druidové se převlékali do kostýmů ze zvířecích kůží a hlav. Po skončení oslav znovu rozžhnuli ohně v domácnostech, na ochranu před nadcházející zimou.

Věřili, že duše mrtvých se vrací domů, proto na ně vždy čekalo místo u stolu a nějaké pohoštění. Také se dávalo jídlo ke vchodovým dveřím pro zbloudilé duše mrtvých.

V průběhu století, a i vlivem křesťanství se svátek změnil, a s příchodem do Spojených států amerických získal více na popularitě. Křesťané začali slavit All Saints Day (Den všech svatých) 1. listopadu, později ho přesunuli na 2. listopad. U nás ho dnes známe jako dušičky - Památka zesnulých. V předvečer All Saints day se konali oslavy podobné svátku Samhain a tento svátek se nazýval All-Hallows Eve (Večer všech svatých). Později z toho vznikl Halloween.

Tradice koledování zřejmě pochází z anglického zvyku, kdy během oslav chudí lidé žebrali o jídlo, výměnou za modlitby duší zemřelých blízkých člověku, který je obdaroval. Církev tento zvyk podporovala a nahradil se tak zvyk nechávat jídlo u dveří pro zbloudilé duše mrtvých. Postupem času tento zvyk převzali děti a dnes chodí od domu k domu a žádají o sladkosti.

Koledování provází věta trick or treat (koledu, nebo něco provedu). Protože i v dávných dobách byla obliba v žertících, dnešní děti tedy žádají něco dobrého, nebo vám provedou žertík, když nic nedáte. Žertík může být zubní pasta na dveřích, vejce na autě apod.

Také se zachovalo převlékání do kostýmů. Velice oblíbené kostýmy jsou čarodějnice, upír, zombie apod. Lidé se také dívají na hororové filmy a vše spojené s hororovou tématikou. Často pořádají večírky, kdy každý přijde v kostýmu, podávají se různé nápoje a jídlo, samozřejmě vše s hororovou tématikou.

Barvy Halloweenu jsou oranžová a černá, ale může to být i červená. Největším symbolem Halloweenu je svítilna z dýně, v angličtině Jack-o´-lantern. Irská lidová povídačka říká, že Jack byla zbloudilá duše, která byla odmítnuta nebem i peklem. Jack byl člověk, který za život spáchal několik hříchů. Jednoho dne potkal ďábla, kterého obelstil tím, že ho nechal vylézt na strom, vyryl kříž do kůry a tím ďábla uvěznil. Potom s ním uzavřel smlouvu. Ďábel nikdy nemohl získat Jackovu duši. Když Jack zemřel, odmítl jít do nebe a peklem byl odmítnut. Ďábel po něm hodil hořící uhlí z pekla, a aby oheň nevyhasl, Jack ho umístil do tuřínu a udělal z něj svítilnu. Od té doby chodí Jack po světe s touto svítilnou a hledá místo k odpočinku. Jako všechny symboly Halloweenu i tento prošel změnou a dnes místo tuřínu používáme dýně. Dalšími symboly jsou náhrobní kameny, rakev, netopýr, černá kočka, duchové apod.

Halloween je také čas her a dobrého jídla. To vychází z dávných dob, kdy se během oslav lidé snažili různými způsoby předpovědět budoucnost. Také dívky se často snažily předpovědět jméno svého budoucího manžela. Kupříkladu házely jablečné slupky přes rameno a pak se z nich snažily vyčíst iniciály svého nastávajícího. Nebo házely ořechy se jmény vyvolených do ohně a ten, který shořel a nepraskl, byl dívky budoucí manžel. Některé verze říkají, že to bylo naopak, že ten, který shořel nebyl ten pravý.

Dnes je to jedna z her. Hodíte do ohně dva ořechy, jeden s vaším jménem a druhý se jménem vašeho vyvoleného. Pokud ořechy vyskočí z ohně, není to dobré spojení. Pokud však v ohni zůstanou a shoří, je to dobré spojení a dobrý vztah. Další oblíbenou hrou je chytání jablek ústy. Vezmete velkou mísu, naplníte ji vodou a vložíte do ní jablka. Hráči pokleknou k míse, dají ruce za záda a musí chytit a vyndat jedno z jablek. Vyhrává ten, kdo to dokáže jako první.

K Halloweenu patří obrovské množství sladkostí, dortů a koláčů, které jsou v každé zemi trochu jiné. Oblíbené jsou malé verze tradičních čokoládových tyčinek. Ve spojených státech jsou velmi oblíbená karamelová jablka, kyselejší jablka namočená v karamelu a posypána ořechy. V některých zemích pečou různé koláče a dorty. Dnes má každá rodina i své vlastní tradice.

Halloween se slaví v anglicky mluvících zemích, ale jeho oblíbenost stoupá i jinde. Jeho smysl se za ty roky trochu pozměnil, ale lidé si stále předávají příběhy o jeho vzniku a přidávají další tradice.


Závěrem si můžeme dát krátký seznam slovíček, která v období Halloweenu zaznívají všude a často:

Pumpkin - dýně
Jack-o´-lantern = svítilna z dýně
Trick or treat = koledu, nebo něco provedu
Skull = lebka
Costume = kostým
Mask = maska
Candy = sladkosti, cukrovinky
Basket = košík
Coffin = rakev
Ghost = duch
Zombie (to snad není nutné překládat)
Vampire = Upír
Witch = čarodějnice
Blood = krev
Bat = netopýr
Wig = paruka
Broom = koště